| Dokument w Astrze

RZEKA- Dokument w Astrze z udziałem ekspertki Ewy Leś

Spektakularny wizualnie film o roli rzek we współczesnym świecie, z narracją czytaną przez Willema Dafoe i muzyką m.in. Radiohead.

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

Oglądamy strumień zachwycających pod względem wizualnym obrazów z 39 krajów, autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda), oddających hołd rzekom zasilającym naszą planetę. Zdjęcia z sześciu kontynentów, często w zwolnionym tempie, w tym spektakularne ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość, z jaką się porusza, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Film dokumentuje też negatywny wpływ człowieka na ekosystem, związany z fragmentacją rzek i ich kontrolowaniem, a także skutki tych krótkowzrocznych prób rządzenia naturą.

Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta Macfarlane’a a czytany przez Willema Dafoe oraz wspaniała muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i  Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona. Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

Film, oparty na filozoficznych i naukowych danych, jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą (pierwsza część to „Góra” – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii, pokazywany na festiwalu MDAG w 2019 roku).

reż. Jennifer Peedom

Australia,

2021, 72 min.

Do seansu wprowadzi ekspertka Ewa Leś: obywatelka dorzecza Odry, założycielka autorskiego międzynarodowego interdyscyplinarnego Uniwersytetu Rzecznego (River University), współzałożycielka polskiej Koalicji Ratujmy Rzeki, obserwatorka prac Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry Przed Zanieczyszczeniem. Współinicjatorka i koordynatorka 'Wodnego Okrągłego Stołu. Partnerstwa na rzecz społeczeństwa i przyrody’, w ramach którego we współpracy z Ministerstwem Środowiska, w latach 2009-2011 prowadzono seminaria dot. polityki przeciwpowodziowej i gospodarowania wodami w Polsce.
Zawodowo praktycznie od zawsze funkcjonująca na styku wód i społeczeństwa. Zdecydowana, aby współdziałać międzysektorowo na rzecz ochrony rzek, ponieważ taka jest realna potrzeba i konieczność dla rzek i dla nas, społeczeństwa. Ciekawią ją rzeki transgraniczne – do nich należy także Odra, rzeka trzech krajów. Dorastała wśród karkonoskich szemrzących potoków, które oprócz ochłody oferują wiele więcej – są nićmi życia.
Certyfikowana Project Manager PRINCE2®, a także w zakresie zarządzania bezpieczeństwem transgranicznych wód słodkich.
Autorka i współautorka publikacji i analiz dot. rzek i gospodarowania wodami, w tym programów ochrony konkretnych rzek. Z chęcią współpracuje z tymi, którzy dla rzek chcą jak najlepiej i tym samym dla siebie. Doceniona poprzez nominację do programu SHE SAYS (ona mówi) wspierającego kobiety zmieniające świat i przedsiębiorczynie społeczne.