Klub Filmowy Astra

Filmowe spotkania dla osób które lubią dobre kino, na które często nie ma miejsca w komercyjnym repertuarze. W cyklu pokazujemy arcydzieła światowego kina, filmy wybitne, ważne, zmieniające rzeczywistość i sztukę, podejmujące z widzami ważne rozmowy.

Klub filmowy Astra poprowadzi Marcin Kafel -Wrocławski kulturoznawca aktywnie zaangażowany w animację kultury wokół kinowej i szerzenia wiedzy o filmie. Entuzjasta festiwali filmowych i okołofilmowych potyczek słownych. Od lat zaangażowany w działalność wrocławskiego Filmowego Klubu Dyskusyjnego Politechnika, współtwórca podkastu Double Feature. W kinie poszukuje głównie twórczej błyskotliwości i osobliwej wrażliwości, nie zważając na gatunki i wartościujące metki. W wolnych chwilach struga bumerangi.

Comiesięczne spotkania w Kinie Astra chciałbym wykorzystać jako okazję do pełnego zanurzenia się w kinie, które wzmożone zaangażowanie widza wynagradza nad wyraz szczodrze. Pochylimy się głównie nad tytułami, które z różnych względów omijają szeroką dystrybucję kinową. Są to często projekty szukające własnego języka — wychodzące naprzeciw przyzwyczajeniom i oczekiwaniom widzów. Przez swe ambicje przegrywają często z propozycjami niekoniecznie mniej wartościowymi, lecz zdecydowanie łatwiejszymi w recepcji. Tego typu spotkania są doskonałą okazją, by dać sobie i tym nieco bardziej odważnym produkcjom szansę na niepowtarzalny seans.
Otwierając spotkania, postaram się jak najlepiej przybliżyć wzbogacające odbiór konteksty kulturowe i realizacyjne, przede wszystkim pojmując jednak kino jako wizualne medium o zamkniętej formule. Pomimo niezaprzeczalnej wartości instytucji prelekcji, clou formuły dyskusyjnego klubu pozostaje rozmowa po seansie. To właśnie dzięki wymianie obserwacji i doświadczeń, po zakończeniu projekcji możemy ponownie spojrzeć na filmowy obraz przefiltrowany przez cudze wrażliwości czy poznać teorie wykraczające poza możliwości naszych własnych fantazji.

Klub filmowy ASTRA w roku 2023 współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej