Koncert z okazji jubileuszu 35- lecia TIFL Z recitalem fortepianowym wystąpi Sofya Gulyak.| 07.03.2024 czwartek godz. 19 00

SOFYA GULYAK należy obecnie do najwybitniejszych pianistek świata.
Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej artystki był spektakularny sukces w 2009 r. w na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary (zgłosiło się 200 kandydatów, przyjęto 81 pianistek  pianistów). Jest pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w pięćdziesięcioletniej historii tego bardzo renomowanego konkursu.
Od tego czasu koncertuje z wielkim powodzeniem na całym świecie. Programy jej recitali są często recenzowane w samych superlatywach, a jej występy koncertowe z czołowymi orkiestrami są wychwalane przez światową prasę muzyczną za „niewiarygodną precyzję i współpracę… kunsztownie delikatną grę…jednocześnie czułą i wrażliwą” („Rach star”- Washington Post).

Wygrała też szereg innych prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. im. F. Busoniego we Włoszech, im. W. Kapella w USA), Maj Lind w Helsinkach,   Tivoli w Kopenhadze,   Isang Yun w Korei Południowej, Konkursu Pianistycznego w San Marino. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Marguerite Long w Paryżu oraz II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu w 2002 r.

Koncertowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji (np. w Operze La scala i w Sala Verdi w Mediolanie, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus w Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Hong Kong City Hall, Tokio Opera City Hall, Teatr Wielki w Szanghaju,  Narodowa Opera w Budapeszcie, Finlandia Hall w Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Municipal oraz Cidade des Artes w Rio de Janeiro, Walt Disney Hall w Los Angeles, Auditorium Manzoni w Bolonii, Salle Molière in Lyon,  King Theatre in Rabat, Kursaal in Bern, Tivoli Concert Hall in Copenhagen.

Występowała jako solistka  m. in. z London Philharmonic Orchestra, Finnish Radio Symphony,  Filharmonią  w Sankt Petersburgu, Rio de Janeiro Symphony, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Hallé Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, Orchestra dell’ Arena di Verona, Orchestra Filharmonica di Bologna, Budapest Philharmonic, Enescu Philharmonic, Stavanger Symphony, Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, Slovak Radio Symphony, Helsinki Philharmonic, Copenhagen Symphony, Ulster Symphony, Orchestre National de France, Shanghai Philharmonic, Oulu Philharmonic, Leipzig Philharmonic, Pensacola Symphony, Tatarstan Symphony, Philippines Philharmonic, Morocco Philharmonic. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami: Vladimir Ashkenazy, Sakari Oramo, Mark Elder, David Hill, Donald Runnicle, Vasily Petrenko, Alexander Lazarev, Alan Buribayev, Eiving Gullberg Jensen, Theodor Guschlbauer, Rory McDonald, Danail Rachev, Fabio Mastrangelo, Michele Mariotti, Marat Bisengaliev, Fuat Mansurov, Alexander Sladkovsky, Mario Kosik, Jesus Medina, and Peter Rubardt. Uczestniczyła w wielu festiwalach – np.:  Klavier Ruhr Festival, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festival de Sceaux, International Keyboard Festival in New York, International Strasbourg Festival, Busoni Festival, Harrogate Festival, Kraków Piano Festival, New Zealand Piano Festival, Ravello Festival, Festival Chopin in Paris, Shanghai International Piano Festival.

Sofya Gulyak urodziła się w Kazaniu (Rosja), tam uczyła się gry na fortepianie w Specjalnej Szkole Muzycznej u Naily Khakimovej, tam też ukończyła studia pianistyczne w Państwowym Konserwatorium pod kierunkiem prof. Elfiy Burnashevej. Następnie ukończyła z najwyższym wyróżnieniem „Ecole Normale de music de Paris Alfred Cortot”. Doskonaliła też swoje umiejętności pod kierunkiem Borysa Petrushanskiego w Piano Academy „Incontri col Maestri” w Imoli we Włoszech oraz u Vanessy Latarce w Royal College of Music w Londynie.

Jej nagranie rosyjskiej muzyki fortepianowej (utwory Medtnera, Rachmaninowa I Prokofiewa), wydane przez Champs Hill Records w 2013, otrzymało 5-gwiazdkową recenzję w czasopiśmie Diapason: (m. inn.: „…Co za przyjemność słyszeć rozkwitający najbardziej żywy sposób fortepian, kiedy gra Sofya Gulyak. Znakomitą pianistkę wyróżnia olśniewająca i potężna interpretacja realizowana śpiewnym dźwiękiem”). Oceny w Gramophone („To jest wspaniały debiutancki album… „) i w czasopiśmie Guardian (” Sofya Gulyak /…/ nie boi się wspinać na najbardziej wymagające technicznie wyżyny repertuaru i przekazywać swoje osobiste emocje).” Jej płyta z muzyką Brahmsa, wydana przez Piano Classics wiosną 2015 r., otrzymała świetne recenzje od American Record Guide („Wariacje Haendla są jednym z najlepszych utworów na płycie. Od pierwszych nut, spowija nas w porywającą sekwencję zmian, które przyprawiają wrażliwych słuchaczy o gęsią skórkę. Ogromne kontrasty dynamiczne są realizowane pięknym miękkim, jakby płynącym dźwiękiem. Trzyma słuchacza na krawędzi fotela, a muzykę prowadzi naprzód. Czasami przypominała mi się młoda Argerich”) oraz od czasopisma Fanfare: „Jej muzykalność jest pięknie dopasowana do ducha Brahmsa /…/ Jej imponująca interpretacja kładzie większy nacisk niż Perahia na ciągłość wariacji /…/ Ona jest urodzoną wykonawczynią muzyki Brahmsa”).

Była jurorką międzynarodowych konkursów pianistycznych we Francji, Grecji, Serbii, Włoszech i USA. Jest zapraszana do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w Europie, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Filipinach, Hong Kongu, Meksyku i USA. Jest profesorem Royal College of Music w Londynie.
Jej koncerty były transmitowane przez kilkanaście radiofonii i telewizji (w Rosji, Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, USA, Finlandii, Danii, Serbii, Nowej Zealandii, Brazylii, Meksyku i Wielkiej Brytanii (BBC3 and BBC4).

JULIUSZ ADAMOWSKI

Pianista, pedagog, prelegent i działacz muzyczny. Zajmuje się upowszechnianiem muzyki klasycznej. Współzałożyciel TIFL i oddany Prezes, organizujący koncerty na Dolnym Śląsku.

Salonik:

WIECZÓR LISZTOWSKI pt. „Muzyczny bukiet”

  To koncert utrzymany w pogodnym nastroju. Na  jego bardzo bogaty  program składają się popularne arie i duety operowe i operetkowe, pieśni oraz utwory fortepianowe czternastu kompozytorów (między innymi Mozarta,…

Koncert Henry No Hurry!

Jeden samochód, kilka instrumentów. Bez pośpiechu, bez oczekiwań. Sam ze sobą i swoimi „dziwactwami”. Raz Henry a raz Harry.

Spotkanie muzyczne dla Maluszków

Spektakl opowieści „Kobieta waleczna”

Zapraszamy do magicznego świata opowiadanych na żywo historii. To niezwykłe spotkanie ze słowiańskimi opowieściami o kobietach – ich mądrości, delikatności, ale również odwadze, wytrwałości, sprycie i sile miłości. A…