FANTASTYCZNY MATT PAREY | Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim poświęcone postaci Macieja Parowskiego

W KINIE ASTRA 25 PAŹDZIERNIKA GODZ.19:00

Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora stojącego za sukcesami kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki. Jego biografię obserwujemy na tle burzliwe zmieniającej się historii: od zmagań z PRL, przez przeprowadzenie największego pisma literackiego, okres transformacji, po narodziny internetu i zmierzch słowa drukowanego. O Macieju opowiedzą nam jego współpracownicy, bliscy oraz eksperci science fiction. Ich wspomnienia w zabawny i poetycki sposób komentuje poprzez animowane sekwencje komiksowe alter ego Parowskiego. Matt Parey to cichy bohater drugiego planu w stylu Alfreda z Batmana, bez którego główni bohaterowie nie mogliby działać efektywnie

Po seansie zapraszamy na spotkanie z ŁUKASZEM ORBITOWSKIM: „Maciej Parowski był wybitnym twórcą kultury i jednym z architektów polskiej literatury współczesnej. Osobiście zawdzięczam mu bardzo wiele. Cieszę się, że powstał film poświęcony jego osobie i odbieram za zaszczyt możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Z radością przyjeżdżam do Obornik Śląskich. Opowiem o Maćku, jego dokonaniach i o tym, ile dla ludzi znaczył.”

ŁUKASZ ORBITOWSKI – – polski pisarz. Początkowo specjalizował się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, później autor beletrystyki. Laureat Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.